Может ли рассчитывать на любовь и заботу младенец, родившийся от пьяной матери?

Здоровье Общество Семья

Роды ў п’яным угары

На мінулым тыдні пад старшынствам намесніка старшыні райвыканкама Ірыны Шалахавай прайшло чарговае пасяджэнне раённай камісіі па справах непаўналетніх.

Пра ўмовы жыцця дзяцей у сем’ях, бацькі якіх здзейснілі цяжкія ці асабліва цяжкія злачынствы, стаяць на ўліку ў крымінальна-выканаўчай інспекцыі РАУС, расказала спецыяліст аддзела адукацыі, спорту і турызму райвыканкама Вольга Далецкая. Было адзначана, што ў такіх сем’ях выхоўваюцца 22 непаўналетнія. У сацыяльна небяспечным становішчы знаходзіцца адна сям’я, у якой выхоўваецца пяцёра дзяцей.
На пасяджэнне камісіі былі выкліканы бацькі, сем’і якіх знаходзяцца на кантролі. Былі праведзены прафілактычныя гутаркі.
Проста шок выклікала ў членаў камісіі гісторыя 29-гадовай жанчыны, якая трымала адказ перад членамі камісіі. Сама яна з Бешанковічаў, там у яе двухпакаёвая кватэра, праўда, з вялізнай запазычанасцю за камунальныя паслугі. Апошнім часам жыла ў свайго кавалера ў Мікіцісе. Зацяжарыла, на ўлік стала ў позні тэрмін.
2 лістапада, будучы ў нецвярозым стане (алкатэстар паказаў 2,03 праміле), яна нарадзіла. Нарадзіла дома,  без нагляду медыцынскіх работнікаў, у поўнай антысанітарыі. Хуткая дапамога забрала немаўляці ў рэанімацыйнае аддзяленне бальніцы, зараз малое знаходзіцца ў віцебскай бальніцы.
На камісіі жанчына вяла сябе нахабна. Нічога дрэннага, на яе думку, не здарылася: “Прададзім кватэру, купім дом і будзем жыць”. Жанчына не стварыла ніякіх умоў для свайго малога, не набыла ніводнай пялёнкі, ніводнай дзіцячай рэчы. Як збіраецца гадаваць немаўляці? Гэтае пытанне на пасяджэнні засталося без адказу. Склалася ўражанне, што жанчына проста не разумее свайго ўчынку.
“Навесці парадак у кватэры па месцы рэгістрацыі, набыць неабходныя дзіцячыя рэчы”,  – такое рашэнне камісіі. І толькі калі яно будзе выканана, жанчына зможа забраць дзіця.
Алесь САКАЛОЎ.
Надрукавана ў №92 ад 28.11.2017 г.



5 комментариев по теме “Может ли рассчитывать на любовь и заботу младенец, родившийся от пьяной матери?

  1. Если нет работы не судимым,то что говорить о судимых.Они что не люди по мнению «сытых котов» бестолку заседающих в кабинетах и создающих видимость работы в виде таких комиссий…Кому нужны Ваши «гутарки».В статье ни слова где человек работает,когда последний раз видела зарплату и можно ли ее назвать деньгами.Одни шаблонные выводы и решения.Зачем вообще писать и лить воду…на этой грани живет весь район.Но откуда знать это кабинетным дормаедам…ведь у них в голове идеология,а не простая правда.Шок у них…смех

  2. Вы с дуба упали Виктор? Какой нормальный человек будет рожать пьяным в дупилину? Причем тут работа и статус, если она алкашня и ей плевать на собственного ребенка.Такие не будут работать, даже если её на поводке приведешь. Хоть в гос-ве у нас всё тяжко, но не «сытые коты» заставляли её бухать, потом пьяной рожать и бог знает что ещё от таких ждать. Такие мамаши НЕЛЮДИ, вот и всё.

  3. Анна Вы считаете,что ей нужно было протрезветь, подождать,а уже потом ехать в родильный дом.Она же не знала,что пришел ее день…Ну а что касается алкашни,так она цвет нации.Беларусь признана самой пьющей страной мира 2016-17 года.Поэтому этими людьми так легко и управлять навязывая им свои условия и законы по которым они должны выживать.И за такие зарплаты в самом деле Вы правы,умные люди уважающие свой труд и себя работать просто не будут.В крайнем случае повиснут обузой дырявому бюджету в виде декрета 18 и головной болью…Не судите,не судимым будите

  4. Виктор,складывается впечатление, что вы святой. Не курите, не пьете — поэтому на вас пропоганда не распространяется. Вы просто индивидум, который рубит правду матку не только в интернете (диванные войска), но и в жизни. Наверно, вы окончили школу с золотой медалью, затем учились как минимум в Гарварде (а не в пединституте), а затем вас сразу схватили на высокооплачиваемую (не стройка) работу в Москве.

  5. Елена спасибо конечно,но все намного банальней.Курю по две пачки в сутки,в РФ не пью вообще (сейчас уже седьмой месяц,дома от скуки в запой),работаю в РФ (взяли не сразу,понадобилось 6 фирм).Есть знакомые и на стройках неплохо зарабатывают без всякой идеологии.А что касается моего отношения к местной власти,так тому есть веские основания.(Я 9 лет своей жизни потерял смотря на этих «святош»). Не подумайте меня не обидели,я просто отдам им по заслугам поломав их призрачные мечты о ранней и счастливой пенсии.Как то так…и никак иначе

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *